Ny Apple TV boks med iPhone OS og cloud streaming?
2010
Det rygtes i Apple verdnen, at der skulle være en kommende relancering af Apple TV på vej, og eftersigende et stort et, som vil lave Apple TV om til produkt, der vil angiveligt vil ligne “en iPhone uden en skærm”.
Som Mikkel skrev her på bloggen tidligere ( se indlæget ) , så er Google på vej med en ny “teknologi som de kalder Google TV, som vil blive indbygget direkte i en del tv, men også vil blive tilgængeligt som en ekstern tv boks, og vil gøre det muligt at få en masse web tjenester ind i sit tv. Midt i alt dette, kommer også spørgsmålet om hvad vil Apple nu gøre? Apple har i en del tid haft deres Apple Tv boks, som har levet en stille tilværelse, og har haft status som en “hobby” projekt hos Apple. Men noget tyder på at der er ved at ske noget på den front, især her efter Googles udmeldelse om Google TV.
Den vil bruge den samme hardware som den kommende iPhone HD 0g samme software ( iPhone OS 4), og det vil være fokus på cloud-basseret lagring i stedet for en stor harddisk, og den nye Apple TV siges at være sat til at en pris på kun 99 dollars!
Ifølgerygterne vil streaming indhold stå i centrum for enheden, med brugerne vil også få mulighed for at bruge den nye Apple TV sammen med en Time Capsule boks, til ekstern lokal lagring. På trods at at rygterne siger at den kommende Apple TV boks vil benytte et iPhone OS-baseret operativsystem, er der ikke er nogen ord om, hvorvidt den vil understøtte Apples “App Store” som det ellers er med Android applikationer på den kommende Google TV platform.
På trods af rygterne skal vi nok ikke forvente at se en introduktion af den nye Apple TV på Worldwide Developers Conference (WWDC) i begyndelsen juni måned, efter som Apple her først og fremmest vil sætte fokus på næste generation af iPhone, og iPhone OS. Så selv om der ikke er udmeldt noget officielt fra kommandobroen hos Apple, angående en lanceringen af den reviderede Apple TV boks, kan vi være sikker på at vis disse rygter er sande så er der helt sikkert fuld fart på udviklingen hos Apple.

