En dag med Apple iPhone OS 3 Beta 3
2009
Ja, så blev det igen tid til lidt skribleri fra min side:-) Så selvom dette egentlig er Lasses domæne, så vover jeg alligevel pelsen, og laver et lille walkthrough;-)
Hvad er der af nyt?
Ja hvad er der ikke? Jo en hel del faktisk:-) Af nye funktioner kan nævnes.
- MMS funktion (se billeder)
- Landscape SMS/MMS/Email
- Spotlight – Til jer ikke MAC brugere, er det en global søgefunktion, der søger på alt (se billeder)
- Mulighed for at gemme logins i Safari Mobile, samt at vælge at åbne links i nyt vindue/fane.
- Copy/Paste
- Voice Memo (se billeder)
- Generel bugfix/kode optimering
- Tilføjelse af noget kaldet Butik?
- Tethering funktion / modem (se billeder)
Hvordan er din oplevelse af OS 3 Beta 3?
MMS funktionen
Den fungerer ganske glimrende, når man altså får den til at virke! Dette skyldes, at da funktionen ikke er færdigudviklet, har Apple valgt at skjule funktionen. Hvordan får man den så frem, tænker du nok. Jo, du skal hente en opsætningsfil, der passer til dit teleselskab, som så skal lægges på din telefon. Jeg vil på et senere tidspunkt, beskrive dette. Dette vil i øvrigt også aktivere Tethering, som umiddelbart også er sjult.
Nok om det, hvordan virker skidtet? Jo, sm sagt ganske fint, du har mulighed for at både billeder, og kontakter i form af defacto standarden vCard, voice memos, samt selvfølgelig tekst. Det er også rapporteret andet steds, at den kan kan modtage video-mms, hvilket tyder på, at næste generation iPhone/det færdige OS vil kunne optage video uden Jailbreak.
I forbindelse med indførsel af MMS, er besked programmet blevet omdøbt fra SMS, til blot Beskeder. Da begge beskedtyper figurerer i samme Chat vindue, uden nogen skelnen. Så det stadig er den samme lækre flydende IM-oplevelse du sidder med.
Landscape SMS/MMS/Email
Jeg tror det taler for sig selv, se billedet;-)
Spotlight
Tjah, der er ikke så meget at sige om det, andet end hvad der står i indledningen, så jeg vil overlade forklaringen til billedet, det siger det hele;-)
Copy/Paste
Endelig! Det er rart at Apple lytter til deres brugere, og tilføjer de ting som folk vil have! Har dette mon været en bevidst strategi fra starten? Release en fed telefon, med nogle mangler, og så rette disse mangler løbende, samt forbedre dem, for at beholde hypen? Jeg ved det ikke, men et plausiblet bud? Nå, i får ikke mere ond tunge fra en Apple fanboy:P
Hvordan virker det så? Jo, du ved når du skal flytte din markør, så holder du fingeren, og slider så der kommer et forstørrelsesglas? Fra nu af, når slipper fingeren, vil den på cursorens position give dig mulighed for at markere, markere alt, eller sætte ind. Du vælger marker, trænger fingeren over det der skal markeres, og slipper. Nu får du ligheden for at, sætte ind, ergo overskrive det valgte, kopiere det, eller klipe det. Voila, så enkelt er det!
Voice Memo
Hvordan fungerer det så? Tjah, hvordan fungerer det ikke? Det er som på alle andre telefoner, i den ganske vanlige diktafon stil, blot Apples lækre, enkle grafiske brugerflade selvfølgelig. Du starter app’en, har et billeder af en kæmpe 50-like studie mikrofon, en optageknap, samt en knap til listen over tidligere optagelser. Når optageknappen trykkes ned, bliver den til en pauseknap, så du kan tage flere noter ad gangen, uden at lave det til flere filer, og listeknppen bliver til en stopknap.
Går du ind i listen, har du mulighed for at hører optagelser, samt sende dem via email eller mms.
Butik
Et nyt faneblad i Indstillinger, men når det åbnes er det tomt?
Tethering funktion / Modem
Dette har jeg endnu ikke haft tid til at afprøve, så her kan jeg kun bringe jer et billede af det fra indstillinger.
















